کاهش شدید بیوپسی پروستات و پروستاتکتومی در آمریکا

Prostate

کاهش شدید بیوپسی پروستات و پروستاتکتومی در آمریکا

دکتر محمد صالحی

پس از آنکه (USPSTF) Preventive Services Task Force  US در سال ۲۰۱۲ توصیه‌های خود را علیه PSA منتشر کرد، استفاده از PSA و معاینه پروستات (DRE) بشدت کاهش یافت و همزمان با آن وقوع و ظهور سرطان پروستات در مراحل اولیه نیز کمتر شد.

بررسی اطلاعات منتشره نشان می‌دهد که در  ۷ سال گذشته میزان بیوپسی پروستات و پروستاتکتومی رادیکال از سال ۲۰۱۲ تاکنون به ترتیب ۲۸/۷ و ۱۶/۲ درصد کاهش پیدا کرده است. این یافته‌ها بیانگر اثر توصیه‌های USPSTF در این زمینه می‌باشد.

دکتر Hu از بخش اورولوژی Weil Cornell Medicine در نیویورک می‌گوید این یافته‌ها وی و همکارانش را بسیار نگران کرده است و میزان کاهش شدید این دو اقدام، برای آن‌ها قابل پیش‌بینی نبوده است.

دکتر Hu و همکارانش نظرات خود را در این خصوص طی مقاله‌ای در شماره ۲ نوامبر نشریه برخط JAMA Surgery منتشر ساختند.

به نوشته آنان وقتی آونگ غربالگری سرطان پروستات در حال نوسان است، لازم است که اثرات طولانی‌مدت توصیه‌های سال ۲۰۱۲ USPSTF در مورد مرحله بیماری در زمان تشخیص، نتایج درمان و مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پروستات به‌طور مستقل مورد ارزیابی قرار گیرد.

سیاستگزاران بهداشتی باید عواقب طولانی‌مدت توصیه‌های سال ۲۰۱۲ USPSTF را مدنظر داشته و به پیامدهای ناخواسته آن توجه کنند.

براساس این مطالعه که مبتنی بر اطلاعات حاصل از بورد اورولوژی آمریکا است، بیشترین میزان کاهش بیوپسی مربوط به بیمارانی است که PSA بالا داشته‌اند (۲۶/۷%)، درحالی‌که مقدار بیوپسی مربوط به پایش سرطان پروستات ۲۸/۸% افزایش نشان می‌دهد. کاهش بیوپسی در جوامعی که کمتر از ۱۰۰/۰۰۰ نفر جمعیت داشته‌اند، بیشتر بوده است.

کاهش بیوپسی پروستات و پروستاتکتومی رادیکال تنها ناشی از توصیه USPSTF نیست و عوامل دیگری نیز احتمالاً در این کاهش نقش دارند.

انسیدانس سرطان پروستات کاهش یافته است، علاوه بر این پایش فعال برای سرطان‌های کم‌ریسک و استفاده از درمان‌های غیرجراحی نیز افرایش پیدا کرده است. همچنین بیومارکرها در طبقه‌بندی ریسک بیمارانی که PSA بالا دارند کمک شایانی کرده‌اند. ترس از ضایعات ناشی از بیوپسی هم در روند کاهش آن مؤثر بوده است.

به گفته دکتر  Huبه‌علت کاهش تعداد بیوپسی و پروستاتکتومی رادیکال، بعضی از بیماران ممکن است فرصت درمان را از دست بدهند.

پس از شروع غربالگری با PSA از اوایل دهه ۹۰، میزان متاستاز در سرطان پروستات کاهش یافت، اینک مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود با کنار گذاشتن غربالگری PSA آیا متاستازها افزایش می‌یابد یا نه.

مطالعات جدید در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که یکی از دو تحقیقی که براساس آن توصیه USPSTF در سال ۲۰۱۲ انجام شد، بی‌نهایت ناقص بوده است.

دکتر Filippou یکی از محققین می‌گوید ما درخصوص مراقبت بیماران مبتلا به سرطان پروستات عقب‌گرد داشته‌ایم. شاید هنوز زود باشد که در مورد اثرات توصیه‌های سال ۲۰۱۲ درخصوص اپیدمیولوژی سرطان پروستات گفتگو کنیم، اما تغییراتی که متعاقب این توصیه‌ها در خصوص تشخیص، درمان و شانس بقای بیماران در طی چند دهه اخیر ایجاد شده بود ممکن است با مخاطره مواجه شود.

رشد آهسته سرطان پروستات می‌تواند مشاهده نتایج منفی این توصیه را آنقدر به عقب بیاندازد که دیگر برای جبران خیلی دیر شده باشد. ممکن است دوباره شاهد مرگ‌ومیری باشیم که قبل از غربالگری با PSA در مبتلایان به سرطان پروستات وجود داشت. کارآزمایی‌های با کیفیت بالا نشان داده‌اند که غربالگری با PSA مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پروستات را کاهش داده بود. از سال ۱۹۹۱ تا سال ۲۰۰۸ مرگ ناشی از سرطان پروستات ۳۹% کاهش یافت که امروزه ممکن است دوباره به حالت قبل برگردد.

واقعیت این است که در خصوص مفید بودن سنجش PSA اختلاف‌نظر فراوانی وجود دارد اما دکتر Filippou می‌گوید من از پزشکان درخواست دارم که توصیه‌های USPSTF را در بستر ویژه و تاریخچه هر بیمار موردتوجه قرار دهند و برای افراد پرخطر به‌ویژه آفریقایی‌تبارهای بالای ۴۵ سال و کسانی که سابقه خانوادگی دارند، تست PSA را مدنظر داشته باشند. او می‌گوید تشخیص سرطان پروستات همیشه به معنای جراحی نیست و گاهی اطلاع‌رسانی و گفتگو با بیمار می‌تواند مزایای بی‌شماری داشته باشد.

دکتر Klein هم معتقد است هنوز آزمایش PSA ارزشمند است. او پیشنهاد می‌کند که اکنون زمان ارائه یک راهکار جدید برای غربالگری سرطان پروستات فرا رسیده است. به‌عقیده دکتر Klein درصورتی‌که مقدار PSA فرد در ۵۰ سالگی کمتر از میانگین جمعیت باشد احتمالاً بررسی هر ۵ سال یک‌بار برای وی کافی است. کسانی که مقدار PSA آن‌ها در ۵۰ سالگی بیشتر از میانگین جمعیت است احتمال ابتلا به سرطان پروستات را ۱۰% بیشتر از دیگران دارند و باید هر سال یک‌بار مورد معاینه و بررسی قرار بگیرند.

به عقیده دکتر Klein آزمایش‌های جدید خونی جهت تشخیص سرطان مهاجم پروستات از PSA دقیق‌تر هستند و می‌توانند همزمان با PSA یا به‌عنوان جایگزین آن استفاده شوند. این آزمایش‌ها شامل (phi) Prostate Health Index و (OPKO) 4KScore test می‌باشند.

JAMA Surg. Published Online November 2016

سرطان پروستات و آزمایش PSA

سرطان پروستات

بیماری‌های پروستات و PSA

برای دانلود فایل pdf  بر روی لینک زیر کلیک کنید

برچسبها
  • بیوپسی
  • پروستاتکتومی
  • دکتر محمد صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویژه ها
آب مقطر گیری / اتوکلاو / اسپکتروفتومتر / انکوباتور / بن ماری / پی اچ متر / دیسپنسر / دیونایزر / روتاتور / سانتریفیوژ / سمپلر / فتومتر / شیکر / فور / میکروتوم / میکروسکوپ / هات پلیت / هود / محلولها / محیط کشت / مواد شیمیایی / پرینتر / یو پی اس/ استابلایزر / آموزش / اتوآنلایزر بیوشیمی / اسپرم آنالایزر / الایزا پروسسور / الایزا ریدر / الایزا واشر / الکتروفورز / الکترولیت آنالایزر / ایمونوآنالایزر / بلاد گس / پی سی آر / سل کانتر / سدیمان آنالایزر / کمی لومینه سانس / کیتها: بیوشیمی، سرولوژی، الایزا و ... / وسائل یک بار مصرف / نرم افزار / تعمیرات و نگهداری / کابینت و سکوبندی / شیشه آلات / جویای کار / فرصت شغلی / فروش ویژه اتوکلاو / تعمیرات و تامین قطعات و کالیبراسیون سیستم های الایزا ریدر و الایزا واشر اتوماتیک و فتومتر / یخچال و فریزرهای آزمایشگاهی / میکسر ESR / پیوند دستگاههای مدرن و کیتهای تولید داخل / تولید کننده سانتریفیوژ آزمایشگاهی / کیتهای الایزای قیمت مناسب / محصولات اسکلاو / فروش آزمایشگاه /