ده حقیقت درباره انتقال خون

انتقال خون

ده حقیقت درباره انتقال خون

گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)- 2017

مدینه پورمحمد پورناکی

کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی

کارشناس سازمان انتقال خون ایران

madina.poormohammad@gmili.com

@saba_pr صبا شبکه آموزشی روابط عمومی در حوزه سلامت کانال تلگرام

 

 

حقیقت اول: انتقال خون، جان انسان‌ها را نجات می‌دهد!

هر سال در حدود ۱۱۲/۵ میلیون واحد خون اهدایی در سرتاسر جهان جمع‌آوری می‌شود. نزدیک به ۴۷% این خون‌های اهدایی در کشورهای ثروتمند جمع‌آوری می‌گردند، جایی که کمتر از ۱۹% مردم جهان در آن مناطق سکونت دارند. بیشتر بیماران نیازمند انتقال خون در زمان مقتضی و موقع نیاز، دسترسی به خون و فرآورده‌های خون ایمن ندارند. هر کشور نیازمند این است که از تأمین خون و فرآورده‌های خون فاقد عوامل بیماری‌زا نظیر HIV، ویروس‌های هپاتیت و سایر عفونت‌هایی که می‌توانند از راه تزریق خون منتقل شوند، به میزان کافی مطمئن باشد.

 

حقیقت دوم: انتقال خون در درمان‌های حمایتی گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد

در کشورهای ثروتمند، بیشتر موارد انتقال خون برای بیماران با گروه سنی بالای ۶۰ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل بیش از ۷۹% تمام موارد انتقال خون می‌شود و عموماً شامل درمان حمایتی در جراحی قلبی عروقی، جراحی پیوند، ترومای وسیع و درمان موارد تومور و بدخیمی‌های خونی می‌باشد. در کشورهای با درآمد کم و متوسط، انتقال خون اغلب برای مدیریت عوارض مرتبط با بارداری، مالاریای کودکان که با کم‌خونی شدید همراه شده است و صدمات مرتبط با تروما کاربرد دارد.

 

حقیقت سوم: تأمین خون ایمن و به میزان کافی فقط از طریق اهدای خون مستمر، داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی تضمین می‌گردد

تأمین خون ایمن کافی و قابل اتکا فقط بر پایه اهداکنندگان مستمر، داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی استوار است. این‌ها ایمن‌ترین گروه اهداکنندگان می‌باشند، به خاطر اینکه شیوع عفونت‌های منتقله از راه خون در بین آن‌ها کمترین میزان را دارد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) از تمامی کشورها می‌خواهد که سیستم‌های انتقال خون را بر پایه اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی قرار دهند تا به هدف خودکفایی در خون و فرآورده‌های خون ایمن دست یابند.

 

حقیقت چهارم: در ۵۷ کشور جهان، ۱۰۰% تأمین خون از طریق داوطلبان بدون چشمداشت مادی صورت می‌گیرد!

در سال ۲۰۱۳، ۷۴ کشور جهان گزارش دادند که بیشتر از ۹۰% موارد تأمین خون از داوطلبان بدون چشمداشت مادی بوده است که در بین آن‌ها ۵۷ کشور دارای ۱۰۰% موارد تأمین خون از اهداکنندگان داوطلب بوده‌اند؛ اما در ۷۱ کشور کمتر از ۵۰% از تأمین خون توسط سیستم جایگزین یا خانواده و اهداکنندگان پولی تهیه می‌شود.

 

حقیقت پنجم: هرساله در سطح جهان ۱۱۲/۵ میلیون واحد خون اهدایی جمع‌آوری می‌شود!

در حدود ۵۰% از این موارد اهدا، در کشورهای با درآمد کم یا متوسط صورت می‌گیرد که حدود ۸۰% از جمعیت جهان در آن مناطق زندگی می‌کنند. قابل توجه اینکه میانگین میزان اهدای خون در کشورهای ثروتمند ۹ برابر بیشتر از کشورهای با درآمد پایین است.

 

حقیقت ششم: میزان جمع‌آوری خون در کشورهای مختلف دنیا بر اساس میزان درآمدشان متفاوت است!

در حدود ۱۰۰۰۰ مرکز انتقال خون که گزارش سالیانه خود را به سازمان جهانی بهداشت (WHO) ارسال داشته‌اند، در مجموع ۸۳ میلیون مورد اهدای خون صورت گرفته است. قابل توجه اینکه متوسط موارد اهدای خون در هر مرکز انتقال خون در کشورهای ثروتمند ۱۵۰۰۰ مورد و در کشورهای با درآمد کم یا متوسط ۳۱۰۰ مورد بوده است.

 

حقیقت هفتم: کشورهایی که درآمد بالایی دارند نسبت به کشورهای دیگر، بیشترین موارد اهدای خون را دارا هستند!

متوسط میزان اهدای خون در کشورهای با درآمد بالا ۳۲/۱ مورد به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال است. در مقایسه، در کشورهای با درآمد متوسط ۷/۸ مورد اهدای خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر و در کشورهای فقیر ۴/۵ مورد اهدای خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر می‌باشد.

 

حقیقت هشتم: خون‌های اهدایی همواره باید غربالگری شوند!

باید همه خون‌های اهدایی در زمینه عوامل عفونی HIV، هپاتیتB، هپاتیت C و سیفلیس، قبل از تزریق غربالگری شوند. در سطح جهانی حدود ۳۵ کشور قادر به غربالگری همه خون‌های اهدایی برای یک یا چند مورد از این عفونت‌ها نیستند. به خاطر عدم تأمین منظم کیت‌های آزمایش، کمبود پرسنل، تست‌های آزمایش با کیفیت پائین یا عدم وجود اصول کیفی در آزمایشگاه‌ها، آزمایش‌های انجام‌شده در بیشتر کشورها قابل اتکا نیست.

 

حقیقت نهم: یک واحد خون می‌تواند برای چند بیمار مفید باشد!

جداسازی خون به فرآورده‌های مختلف، اجازه می‌دهد تا فرآورده‌های تهیه ‌شده از یک واحد خون به چند بیمار که هرکدام به یک جزء خاص نیاز دارند، تزریق شود. حدود ۹۷% از خون‌های جمع‌آوری‌شده در کشورهای با درآمد بالا، ۷۵% در کشورهای متوسط و ۵۰% در کشورهای با درآمد پائین، به فرآورده‌های مختلف خون تبدیل می‌شوند.

 

حقیقت دهم: تزریق غیرضروری خون به بیمار، او را در معرض خطر قرار می‌دهد!

در بیشتر مواقع، خون زمانی تجویز می‌شود که درمان‌های جایگزین ایمن و ساده که ممکن است به همان اندازه مؤثر باشند، در دسترس هستند. تزریق خون غیرضروری، بیماران را در معرض خطر عفونت‌هایی نظیر HIV، هپاتیت‌ها و واکنش‌های نامطلوب تزریق خون قرار می‌دهد.

سازمان انتقال خون ایران در مسیر تعالی و پیشرفت

درباره اهدای خون بیشتر بدانیم (قسمت دوازدهم)

پلاسما و فرآورده‌های پلاسمایی (۱)

برای دانلود فایل pdf  بر روی لینک زیر کلیک کنید

برچسبها
  • انتقال خون
  • مدینه پورمحمد پورناکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *