نگاهی بر کاندیدیازیز دستگاه پیشابی

نگاهی بر کاندیدیازیز دستگاه پیشابی

نگاهی بر کاندیدیازیز دستگاه پیشابی

پیام بهزادی، الهام بهزادی

گروه میکروب­شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهرقدس

اگرچه حضور مخمرهای Candida در پیشاب افراد انسانی (کاندیدوریا) معمولا از نشانه­ های عفونت کاندیدیازیز در دستگاه پیشابی به­ شمار می­آید، اما بنــــدرت در افراد سالم نیز دیده می­شود.

کاندیدوریا که به حضور گونه­ های مختلف Candida در پیشاب اتلاق می­گردد، به­ عنوان یکی از علائم بالینی رایج در افراد مبتلا به کاندیدیازیز دستگاه پیشابی شناخته شده است. از سه دهه­ ی گذشته تا به امروز،عفونت­های قارچی فرصت­ طلب ناشی از Candida در دستگاه پیشابی افراد انسان رشد افزایشی چشمگیری داشته است.

در حال حاضر کاندیدیازیز به­ عنوان مهم­ترین عفونت قارچی فرصت­ طلب بیمارستانی، در سراسر جهان به­ حساب آمده و بیماران بستری در بخش مراقبت­های ویژه که سوندگذاری نیز شده­اند در زمره­ ی آماده­ ترین افراد برای ابتلا به عفونت کاندیدیازی دستگاه پیشابی قرار دارند. بر اساس پژوهش­های صورت گرفته، مشخص شده است که به ازای هر روز سوندگذاری در بیماران بستری شده، ۱۰% امکان ابتلای آنها به عفونت­های دستگاه پیشابی و از جمله کاندیدیازیز افزایش می­یابد؛ به همین دلیل آمارهای گزارش شده از سراسر دنیا نشان دهنده­ ی این حقیقت است که شمار افراد مبتلا به کاندیدیازیز دستگاه پیشابی که بیش از یک هفته در بیمارستان بستری شده و سوندگذاری می­شوند به­ صورت تصاعدی افزایش پیدا می­کند. از این­رو، چند سالی است که برخی از شرکت­ها به­ صورت آزمایشی برای جلوگیری از تشکیل بیوفیلم­های Candida و یا جهت به تاخیر انداختن تشکیل آنها بر روی دیواره­ ی داخلی سوندها، اقدام به تولید سوندهایی نموده­ اند که در اجزای تشکیل دهنده­ ی آنها از ترکیبات ضد Candida استفاده می­گردد.

کاندیدیازیز دستگاه پیشابی معمولا ناشی از مخمر Candida albicans بوده اما در دو سال اخیر، گزارش­های بیشتری از کاندیدیازیز دستگاه پیشابی توسط گونه­ های دیگری از Candida مانند Candida tropicalis و Candida glabrata صورت می­گیرد. علت اصلی این پدیده، افزایش فزاینده­ای استفاده از داروی فلوکونازول گزارش شده است. همچنین، با توجه به پیشرفت دانش زیست­شناسی مولکولی و نفوذ سرسام­ آور آن در قارچ­ شناسی پزشکی سبب شده است تا پژوهشگران به این حقیقت پی ببرند که تنها مخمر Candida albicans قادر به ساخت Germ tube نبوده و دو گونه­ ی دیگر یعنی Candida stellatoidea و Candida dubliniensis نیز دارای چنین قابلیتی می­باشند. بنابراین، با گسترش دانش زیست­ شناسی مولکولی امکان تشخیص دقیق ­تر عوامل عفونت­زای میکروبی وجود داشته و به ­دنبال آن نیز درمان قطعی میسر خواهد شد. زیرا، در حال حاضر بسیاری از قارچ ­شناسان به این حقیقت پی برده ­اند که یکی از مهم­ترین دلایل عدم درمان قطعی بیماری­های قارچی تشخیص نادرست و یا عدم تشخیص گونه­ ی قارچی است. امروزه مشخص شده است که بیماری­های عفونی قارچی که توسط گونه­ های مختلفی از یک جنـــس ایجاد می­گردد، روش­های درمانی متفاوتی از یکدیگر دارند.

 

سرچشمه­ ها:

  • بهزادی، پیام، بهزادی، الهام، میکروب­شناسی محیطی، انتشارات نیکتاب، چاپ نخست، بهار ۱۳۸۶
  • بهزادی، پیام، بهزادی، الهام، قارچ ­شناسی نوین پزشکی و مخمرهای بیماری­زای فرصت­طلب،
    انتشارات دانش و پژوهش پارس، چاپ نخست، تابستان ۱۳۹۰
  • بهزادی، پیام، بهزادی، الهام، یزدانبد، حجت، آقاپور، رقیه، اکبری چشمه، محبوبه، صالحیان عمران، جعفر، کاندیدیازیز مجاری ادراری، موضوع سخنرانی در ۲۳مین کنگره­ ی جامعه­ ی پزشکان متخصص داخلی ایران، ۲۹-۲۶ اردیبهشت­ ماه ۱۳۹۱
  • Sobel JD, Fisher JF, Kauffman CA et al. Candida Urinary Tract Infections-Epidemiology, Clin Infect Dis; 2011; 52(6): S433-S436

برای دانلود فایلpdf  بر روی لینک زیر کلیک کنید

برچسبها
  • الهام بهزادي
  • پيام بهزادي
  • کاندیدیازیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *