بازار کار  فارغ‌التحصیلان علوم آزمایشگاهی در آمریکا

  بازار كار  فارغ‌التحصيلان علوم آزمايشگاهي در آمريكا

  بازار کار  فارغ‌التحصیلان علوم آزمایشگاهی در آمریکا

دکتر امیرحسن معیاری دکترای علوم آزمایشگاهی‏، عضو American Society Of clinical Pathologist

 

در این مقاله سعی شده خلاصه‌ای از چشم‌انداز بازار کار جهت فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف علوم آزمایشگاهی و رشته‌های وابسته از قبیل شیمی، بیوشیمی، بیولوژی، ویروس، انگل، میکروب، خون، بانک خون، ژنتیک، بیولوژی سلولی ملکولی و دیگر رشته‌ها در ایالات متحده آمریکا بیان شود و در ادامه به نحوه ورود به این بازار کار جهت آگاهی بیشتر علاقمندان پرداخته می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی آزمایشگاه تشخیص طبی در ایالات متحده در حال فعالیت هستند. طبق آمار سال ۲۰۰۶ تعداد این آزمایشگاه‌ها ۱۷۵۰۰۰ واحد و در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۲۲۵۰۰۰ واحد می‌باشد. به این آمار باید تعداد بیشماری آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بالینی در زمینه بیماری‌ها، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی داروئی، ‌آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی، آزمایشگاه‌های آموزشی وابسته به مراکز دانشگاهی (حدود ۵۰۰۰ دانشگاه در آمریکا وجود دارد) آزمایشگاه‌های وابسته به کمپانی‌های بزرگ داروئی، آزمایشگاه‌های وابسته به کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده کیت، لوازم و دستگاه‌های آزمایشگاهی، آزمایشگاه‌های کلینیک و بیمارستان‌های دامپزشکی (با توجه به اینکه بیش از ۷۵% مردم آمریکا حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند تعداد زیادی مراکز دامپزشکی وجود دارد که دارای آزمایشگاه نیز می‌باشند) و آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی و سم‌شناسی را  اضافه نمود. قوانین تأسیس آزمایشگاه تشخیص طبی در آمریکا تا حدود زیادی با ایران متفاوت است و بر اساس آن جذب نیروی کار نیز متفاوت است. آخرین آئین‌نامه مقررات مربوط به تأسیس و اداره آزمایشگاه‌های تشخـــــــــــــــــــــیص طبی در آمریکا در سال ۱۹۸۸ در کنگره تحت عنوان                  (Clinical Laboratory Improvement Amendment) CLIA88  همراه با آخرین تغییرات و اصلاحات لازم در آئین‌نامه‌های گذشته تصویب شد. در این آئین‌نامه تمامی مسائل مربوط به آزمایشگاه‌های تشخیص طبی از جزئی‌ترین مسائل تا کلی‌ترین مسائل به تفصیل شرح داده شده است. بر مبنای CLIA88 آزمایشات بر اساس پیچیدگی (Complexity) به دو دسته  waivedو non waived تقسیم می‌شوند. آزمایشات waived به آزمایش‌هایی اطلاق می‌شود که دارای حداقل خطا می‌باشد و به آموزش خاصی برای انجام و تفسیر تست نیاز نیست مانند تست بارداری بصورت نواری و یا گلوکز خون که توسط استریپ و ریدرهای مربوطه انجام می‌شود و بسیاری از آزمایشات دیگر. این آزمایشات نیاز به دستور پزشک ندارند و هرکسی می‌تواند آن را در منزل انجام دهد. البته باید توجه داشت که آزمایش تعیین بارداری به روش الایزا و یا رادیو ایمونواسی در گروه آزمایشات waived non تقسیم‌بندی می‌گردد. با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از آزمایشات از گروه waived non به گروه waived منتقل می‌شود و FDA این تغییرات را به کلیه مراکز درمانی اعلام می‌کند. با این وجود FDA انجام آزمایشات گروه waived را کماکان در آزمایشگاه‌ها توصیه می‌کند تا در منزل و توسط افراد آموزش ندیده.

آزمایشات گروه waived non‌: این آزمایشــات خود به سه گروه  moderate complexity –PPM وhigh complexity تقسیم می‌شود. این تقسیم‌بندی ابتدا توسط C.D.C واقع در اتلانتا صورت گرفت و از نوامبر۲۰۰۳; FDA عهده‌دار این مسئولیت است.

اساس این تقسیم‌بندی بر مبنای هفت آیتم است. برای مثال

 • آیا انجام تست موردنظر به افراد آموزش‌دیده نیاز دارد؟
 • آیا انجام تست موردنظر نیاز به معرف‌های خاصی دارد؟
 • آیا انجام تست فوق نیاز به استاندارد و کنترل دارد؟

هرکدام از این هفت آیتم خود دارای امتیاز ۱ الی ۳ می‌باشد. اگر مجموع امتیازات کسب‌شده برای هر تست ۱۲ یا کمتر باشد آن تست در گروه قرارmoderate complexity  می‌گیرد و اگر امتیاز کسب شده بالاتر از ۱۲ باشد در گروه آزمایشات high complexity دسته‌بندی می‌شود. لیسـت آزمایشاتhigh & moderate complexity;PPM  waived;  در وب‌سایت FDA قابل دسترسی است. بر اساس دستورالعمل فوق انجام آزمایشات توسط افراد آموزش دیده انجام می‌شود برای مثال آزمایشات waived و آزمایشات PPM‌ وmoderate  را کاردان آزمایشگاه می‌تواند انجام دهد ولی انجام بعضی از آزمایشاتmoderate  و اکثر آزمایشات high complexity بر عهده پرسنلی با حداقل مدرک کارشناسی و به بالا می‌باشد. برمبنای قوانین CLIA88 برای آزمایشگاه‌ها پروانه کار در ۴ گروه زیر صادر می‌شود:

 • پروانه کار جهت آزمایشات waived
 • جهت آزمایشات PPM(Provied-Performed Microscopy)

(این گروه به آزمایشاتی اطلاق می‌شود که نیاز به میکروسکوپ نوری دارد مانند آزمایشات میکروسکوپی ادرار، آنالیز اسپرم، آزمایش KOH جهت قارچ، PCT، Fern test، و تعدادی آزمایش‌های دیگر )

 • پروانه کار جهت آزمایشات moderate complexity
 • پروانه کار جهت آزمایشات high complexity

هر آزمایشگاه جهت داشتن مجوز انجام آزمایشات چهارگروه فو‌ق‌الذکر موظف به اخذ پروانه مربوط به هر گروه بصورت جداگانه می‌باشد که خود منوط به رعایت کلیه قوانین و ملزومات مندرج در CLIA88 است. یک آزمایشگاه ممکن است فقط متقاضی دریافت پروانه آزمایشات گروهmoderate  باشد و آزمایشگاهی دیگر متقاضی دریافت پروانه برای تمامی چهار گروه فوق است. چنانچه در ابتدای مقاله گفته شد تأسیس آزمایشگاه در آمریکا با ایران متفاوت است. در‌ آمریکا پزشکان اجازه انجام بعضی آزمایشات را در مطب خود در صورت اخذ مجوز مربوطه دارند، آزمایشگاه‌های فوق به اختصار POL(Physician Office Laboratory) نامیده می‌شوند. این آزمایشات بیشتر شامل آزمایشات waived هستند. همچنین پزشکان با اخذ مجوز لازم اجازه گرفتن نمونه از مریض جهت آزمایشاتhigh  و moderate و ارسال آن به آزمایشگاه‌های بزرگتر را دارند. در آمریکا همچنین کمپانی‌های بزرگی وجود دارند که دارای آزمایشگاه‌های زنجیره‌ای در ایالت‌های مختلف می‌باشند. این کمپانی‌ها معمولاً بصورت متمرکز کار می‌کنند؛ بدین‌ترتیب که یک آزمایشگاه بسیار بزرگ و مجهز و با تعداد پرسنل فراوان، نمونه‌ها را از مراکز دیگر خود که فقط گاهی وظیفه نمونه‌گیری دارند و به تعداد زیاد در نقاط مختلف شهرها پراکنده هستند و یا از مطب پزشکان طرف قرارداد جمع‌آوری و دریافت کرده و آزمایشات مربوطه را انجام می‌دهند. این آزمایشگاه‌های مرکزی گاه در طول روز تعداد ۱۰۰۰۰۰ آزمایش بیوشیمی و یا دیگر آزمایشات را انجام می‌دهند. امروزه در آمریکا داشتن مدرک تحصیلی به تنهایی جهت استخدام در آزمایشگاه‌ها کافی نمی‌باشد و علاوه بر آن اخذ گواهینامه (Certificate) از مؤسسات مربوطه ضروری است. جهت اخذ این گواهینامه ضمن ثبت‌نام در مؤسسات فوق باید در آزمون مربوطه شرکت نمود و در صورت اخذ امتیاز لازم گواهینامه به داوطلب اعطا می‌شود. این آزمون‌ها توانایی فرد را بیشتر در خصوص انجام آزمایشات عملی مورد ارزیابی قرار می‌دهند. برای مثال با نشان دادن تصویر لام‌های مختلف هماتولوژی، انگل و قارچ و یا باکتری و همچنین با طرح سؤالات مختلف در زمینه کنترل کیفی و یا ارزیابی داوطلب در برخورد با مشکلات و نحوه حل آن، توانایی‌های عملی فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به عبارتی این گواهینامه تا حدود زیادی شایستگی داوطلب در زمینه آزمایشات عملی را تأیید می‌کند. تعداد زیادی مؤسسه غیردولتی در ایالات متحده وجود دارد که آزمون‌های فوق را برگزار می‌کند که معروف‌ترین آنها عبارتند از:

۱٫American Society of Clinical Pathologists (ASCP)

۲٫The National Certifying Agency for Medical Laboratory personnel (NCA)

۳٫The American Associatian of Bioanalysis (AAB)

۴٫The American Medical Technologists (AMT)

۵٫The American Society of Clinical Laboratory Scientists (ASCLS)

مؤسسات فوق گواهینامه را پس از قبولی در آزمون مربوطه و بر اساس مدرک تحصیلی داوطلب صادر می‌کنند. برای مثال گواهینامه‌ای که ASCP برای داوطلبی با مدرک تحصیل کارشناس آزمایشگاه یا بالاتر صادر می کند تحت عنوان ASCP(MLS) می‌باشد که MLS مخفف Medical Laboratory Scientist است و یا گواهینامه صادره جهت فوق‌دیپلم آزمایشگاه تحت عنوان ASCP(MLT) می‌باشد که مخفف Medical Laboratory Technician است و یا POLT مخفف Physician Office Laboratory Technician است. همچنین CLS که مخفف Clinical Laboratory Scientist است که توسط مؤسسه NCA به دارندگان مدرک کارشناسی اعطا می‌گردد و یا گواهینامه MT که مخفف Medical Technologist است و توسط مؤسسه AAB و AMT به دارندگان مدرک کارشناسی و به بالا اعطا می‌شود. بعبارت دیگر تمام اصطلاحات MT;CLS;MLS و CLT همگی نام‌های مختلفی هستند که مؤسسات مختلف گواهینامه‌های مربوطه را به دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر علوم آزمایشگاهی و رشته‌های وابسته اعطا می‌کنند. در میان مؤسسات فوق گواهینامه صادره توسط ASCP از همه معتبرتر می‌باشد و تمامی ایالت‌های آمریکا آن را قبول داشته و با توجه به اعتبار آن به نوعی از مقبولیت جهانی نیز برخوردار است. بعد از ASCP گواهینامه NCA معتبر است ولی این مؤسسه از سال ۲۰۰۸ به ASCP پیوست.AAB  و AMT نیز از مؤسسات معتبر هستند با این توضیح که گواهینامه صادره توسط AAB فقط در ۱۵ ایالت آمریکا و AMT در ۴۰ ایالت آمریکا اعتبار دارد. در خصوص تنوع گواهینامه‌های صادره مؤسسات ASCP و AAB بیشترین تنوع را در صدور گواهینامه‌های مختلف دارند برای مثال ASCP در زمینه‌های زیر گواهینامه صادر می‌کند:

۱٫Medical Laboratory Technician (MLT)

۲٫Medical Laboratory Scientists (MLS)

۳٫Cytotechnologist (CT)

۴٫Histotechnologist (HT)

۵٫Phlebotomy Technician (PBT)

۶٫Technologist in (Blood Banking _Chemistry _Hematology _Microbiology _Cytogenetic _Molecular Biology _Histotechnology _Molecular pathology _Laboratory manegment)

۷٫Specialist in (Blood Banking_Chemistry_Hematology_Cytotechnology_Microbiology)

۸٫International ASCPi (Technician_technologist_Cytology_Molecular Biology)

 

و یا مؤسسه (AAB) در زمینه‌های زیر گواهینامه صادر می‌کند:

۱٫Mediacal Technologist (MT)

۲٫Medical Laboratory Technician (MLT)

۳٫Physician Office Laboratory Technician (POLT)

۴٫Clinical Laboratory Director (CLD)

۵٫Embryology Laboratory Director (ELD)

۶٫High_complexity Clinical Director (HCLD)

۷٫Technical Supervisor (TS)

۸٫Clinical Consultant(CC)

از مطالب فوق چنین استنباط می‌شود که یک فارغ‌التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی و یا رشته‌های وابسته بدون داشتن گواهینامه مربوطه فرضاً نمونه‌گیری، اجازه گرفتن نمونه خون بیمار را ندارد و یا جهت کار کردن در آزمایشگاه مطب پزشکان حتی جهت انجام آزمایش‌های waived نیاز به اخذ گواهینامه POLT می‌باشد و یا انتخاب سوپروایزر آزمایشگاه صرفاً براساس سلیقه مسئول فنی نیست و داشتن گواهینامه مربوطه ضروری است. جهت گرفتن گواهینامه، پس از انتخاب مؤسسه صادرکننده گواهینامه، داوطلب بایستی تمامی شرایط لازم جهت پذیرش را داشته باشد. از مهم‌ترین شرایط پذیرش دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه‌های آمریکا و یا دانشگاه‌های خارج از آمریکاست که باید مورد تأیید وزارت علوم آمریکا باشند. ارزشیابی مدارک تحصیلی اخذ شذه در خارج و تطبیق آن با نظام آموزشی ایالات متحده بر عهده مؤسسات و کمپانی‌های ویژه همین کار است. ارزشیابی مدارک تحصیلی توسط این شرکت‌ها براساس دستورالعمل و آیین‌نامه صادره از وزارت علوم آمریکا صورت می‌گیرد و در سرتاسر آمریکا بصورت یکسان عمل می‌شود. تمامی دانشگاه‌های دولتی ایران و تعداد زیادی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مورد تأیید وزارت علوم ایالات متحده می‌باشند. با توجه به اینکه یکی از مدارک مهم جهت ثبت‌نام در آزمون صدور گواهینامه ارائه مدرک تحصیلی معتبر و تأیید شده می‌باشد داوطلبان لازم است قبل از ثبت‌نام در آزمون فوق مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را طی کنند. همچنین علاوه بر فارغ‌التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی، فار‎غ‌التحصیلان دیگر رشته‌های وابسته به علوم پایه مانند بیولوژی، شیمی، بیوشیمی، ژنتیک سلولی ملکولی، انگل، هماتولوژی و دیگر رشته‌ها اجازه‌ی شرکت در آزمون فوق جهت اخذ گواهینامه‌های Technologist;Specialist;MLS و یا CLS به شرط داشتن دیگر شرایط مندرج در فرم ثبت نام را دارند. برای مثال فرض کنید فردی با مدرک تحصیلی میکرب شناسی و یا بیولوژی و یا بیوشیمی داوطلب شرکت در آزمون ASCP(MLS) می‌باشد این داوطلب به همراه ارائه مدرک تحصیلی خود بایستی یکی از مدارک زیر را ارائه نماید:

 • مدرکی که دال بر گذراندن تعدادی واحد مورد نیاز رشته علوم آزمایشگاهی باشد
 • مدرکی که دال بر داشتن ۵-۳ سال سابقه کار تمام وقت در یک آزمایشگاه تشخیص طبی معتبر و دارای مجوز از وزارت بهداشت آن کشور باشد.

لازم به توضیح است در آمریکا شما علاوه بر تحصیل در رشته مورد علاقه‌تان فرضاً عکاسی، می‌توانید تعدادی واحد اضافی برای مثال واحدهای ضروری رشته انگل‌شناسی را بگذرانید. بعد از ارزشیابی مدارک تحصیل داوطلب و به هنگام ثبت‌نام جهت آزمون، یک نسخه اصل از نتیجه ارزشیابی باید بصورت مهر و موم به همراه دیگر مدارک خواسته شده جهت ثبت‌نام آزمون به مؤسسه فوق ارسال گردد. بررسی این مورد که آیا مدرک تحصیلی داوطلب و یا واحدهای اضافی ارسال شده و یا سابقه کاری ارائه شده کافی و یا متناسب با رشته انتخابی جهت آزمون می‌باشد بعهده مسئولین و کارشناسان مستقر در مؤسسه (برای مثال (ASCP است که با توجه به دستورالعمل موجود صورت می‌گیرد. در صورتی که مدارک ارسالی و نتیجه بررسی‌ها مثبت باشد به داوطلب اجازه شرکت در آزمون اخذ گواهینامه داده می‌شود. بنظر اینجانب ارائه گواهینامه Certificate علاوه بر مدرک تحصیلی برای متقاضیان کار در آزمایشگاه‌های کشور عزیزمان ایران نیز امری ضروری است و ایجاد مؤسساتی جهت برگزاری آزمون تعیین سطح توانایی‌های عملی متقاضیان کار و صدور گواهینامه برای ایشان ـ البته در صورت قبولی در آزمون – بسیار کارگشا خواهد بود. بارها برای اینجانب پیش آمده که کارشناس و یا کاردان آزمایشگاه جهت استخدام به آزمایشگاه مراجعه نموده و علیرغم داشتن معدل بالا از یکی از دانشگاه‌های معتبر تهران، از ساختن یک محلول ساده و یا گزارش یک لام رسوب ادرار عاجز بوده‌ است و پس از صرف مدت زمان زیاد و مصرف مواد و گاه انجام اشتباه آزمایش و صدور جواب نادرست باعث بروز خسارت‌هایی به آزمایشگاه می‌شود، در صورتی که متقاصی کار با ارائه گواهینامه مربوطه (که هر دو سال با ارائه گواهی‌های شرکت در بازآموزی باید تمدید شود) تا حدودی توانایی‌های فنی و عملی خود را به مسئول فنی آزمایشگاه اثبات می‌کند. البته به شرطی‌که صدور و تمدید گواهینامه‌های موردنظر همراه با روابط و سفارشات مرسوم در ایران نباشد. این مسئله را به این خاطر ذکر کردم که احتمال دریافت گواهینامه در آمریکا توسط سفارش و رابطه در حدود صفر درصد است. همچنین علاوه بر لزوم اخذ Certificate‌ توسط متقاضیان کار در آزمایشگاه‌ها در سرتاسر ایالات متحده، تعداد محدودی از ایالت‌ها مانند کالیفرنیا قوانینی وضع نموده‌اند که بر اساس آن متقاضیان کار علاوه بر داشتن Certificate ملزم به گرفتن Liscensure‌ مخصوص آن ایالت هستند که در واقع نوعی مجوز کار محسوب می شود. از شرایط گرفتن Liscensure ایالت کالیفرنیا ارائه مدرک تحصیلی معتبر و ارزشیابی شده در آمریکا، ارائه گواهینامه از مؤسسسه ASCP و یا AAB، ارائه سابقه کار در آزمایشگاه و موفقیت در آزمون تستی در خصوص قوانین مربوط به کار و مقررات بهداشتی و ایمنی ایالت کالیفرنیا می‌باشد.

با توجه به تعداد زیاد آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در آمریکا (۲۲۵۰۰۰ واحد) و نیز دیگر آزمایشگاه‌های غیر تشخیص پزشکی از یکطرف و همچنین کاهش علاقمندان به تحصیل در رشته‌های علوم آزمایشگاهی و رشته‌های وابسته از طرف دیگر، باعث شده بازار کار آمریکا با کمبود نیروی متخصص در رشته‌های فوق مواجه گردد. در سال ۱۹۹۶ کنگره آمریکا لایحه ایجاد سازمانی بنام کمیسیون بین‌المللی مشاغل را تصویب کرد. این کمیسیون وظیفه دارد کلیه درخواست‌های متقاضیان خارجی علاقمند به کار در مشاغل درمانی که بازار کار آمریکا در آن زمینه باکمبود نیروی متخصص مواجه است را مورد بررسی قرار دهد و در صورتی که متقاضی کار واجد شرایط لازم باشد کمیسیون فوق مدرکی برای ایشان صادر می‌کند که بمدت ۵ سال اعتبار دارد. با ارائه مدرک فوق به یکی از سفارتخانه‌های آمریکا، احتمال دریافت ویزای کار موقت H1B و در مواردی ویزای دائم Green Card بسیار افزایش می‌یابد. در حال حاضر بازار کار آمریکا با کمبود نیروی متخصص در ۸ رشته مواجه است. این رشته‌ها عبارتند از:

۱٫Nurse

۲٫Medical laboratory technologist

۳٫Medical laboratory technicians

۴٫Physical therapists

۵٫Audiologists

۶٫Occupational therapists

۷٫Speech language pathologists

۸٫Physician assistants

 

این کمبود نیروی کار هرساله توسط اداره کار آمریکا، اداره مهاجرت، اداره امنیت داخلی، وزارت امور خارجه و کمیسیون بین‌المللی مشاغل اعلان می‌گردد تا در خصوص صدور ویزای کار جهت متقاضیان خارجی تسهیلاتی قائل شوند. نکته قابل توجه این است که از شرایط اعلام شده توسط کمیسیون مشاغل در رابطه با رشته‌های کارشناسی و کاردانی علوم آزمایشگاهی عبارتند از: دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر و ارزشیابی شده در آمریکا، ارائه مدرک MLS و یا MLT صادره توسط مؤسسه مربوطه (از میان کلیه مؤسسات صادرکننده گواهینامه ،‌کمیسیون مشاغل گواهینامه صادره از ASCP را تأیید می‌کند) و همچنین ارائه گواهی سابقه کار معتبر. بطور خلاصه مراحلی که یک متقاضی کار در امریکا باید طی کند به شرح زیر است:

 • ارسال اصل مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی و تأیید شده آن (توسط دفتر فنی قوه قضائیه و وزارت امور خارجه ایران) به یکی از مؤسسات ارزشیاب مدارک تحصیلی در آمریکا
 • ثبت‌نام در مؤسسات صدور گواهینامه و ارسال مدارک موردنیاز از جمله اصل ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و یک نسخه اصل از ارزشیابی مدرک تحصیلی بصورت مهر و موم به آدرس مؤسسه در شیکاگو
 • در صورت واجد شرایط بودن: دریافت نامه‌ای مبنی بر اجازه شرکت در آزمون
 • تعیین مکان و تاریخ امتحان توسط داوطلب
 • شرکت در آزمون و دریافت نتیجه آزمون بلافاصله پس از اتمام آزمون
 • دریافت گواهینامه MLT ‌و یا MLS بعد از ۸-۶ هفته (‌در صورت قبولی)

همچنین لازم به توضیح است که شرکت در آزمون‌های فوق نیازی به داشتن مدرک تافل و یا هرگونه مدرک دیگر زبان ندارد. کشورهای برگزارکننده آزمون برای ایران عبارتند از: ترکیه، ‌دبی، ‌عربستان، کویت، قطر، ابوظبی، ارمنستان و آذربایجان.

داوطلبان با توجه به رفرانس‌های معرفی شده و کتاب نمونه سؤالات آزمون می‌توانند خود را جهت شرکت هر چه بهتر درآزمون آماده کنند. در صورت مردودی در آزمون داوطلب حق شرکت مجدد در آزمون به تعداد ۴ نوبت در سال و با رعایت پرداخت مجدد هزینه‌های ثبت نام را دارد. با توجه به اینکه American Society Of Clinical Pathologist از مؤسسه‌های معتبر جهانی و معروف در زمینه علوم آزمایشگاهی بالینی می‌باشد، اخذ گواهینامه کاری از مؤسسه فوق از یک طرف و همچنین اخذ گواهی رسمی ارزشیابی مدرک تحصیلی توسط یکی از مؤسسات و کمپانی‌های واقع در آمریکا از طرف دیگر، ‌مدارکی معتبر جهت معرفی شما به عنوان فردی با توانایی عملی مورد تأیید ASCP می‌باشد که می‌تواند فاکتور مهمی جهت پیدا کردن شغلی مناسب در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی ایران بحساب آید. گواهینامه Certificate ‌صادره توسطASCP بصورت ASCPi‌ که حرف i بیانگر International است. همچنین ASCP گواهینامه‌ای بصورت ASCPi(MB) ‌برای داوطلبانی با مدرک تحصیلی ژنتیک و یا بیولوژی سلولی ملکولی نیز صادر می‌کند. متقاضیانی که موفق به اخذ گواهینامه‌های MT;CLS;MLT و یا MLS شوند می‌توانند نسخه‌ای از گواهینامه فوق را همراه با دیگر مدارک به کمیسیون مشاغل ارسال نمایند تا در صورت واجد شرایط بودن نسبت به دریافت ویزای کار موقت H1B و یا در مواردی ویزای دائم Green Card اقدام نمایند. در پایان امیدوارم مقاله فوق توانسته باشد کمکی ولو مختصر به دوستانی که تمایل به دریافت گواهینامه Certificate‌ و اخذ ویزای کار در آمریکا را دارند کرده باشد. تمامی دوستان و علاقمندان در صورت داشتن هرگونه سؤالی می‌توانند سؤالات خود را به ای‌میل‌های زیر ارسال نمایند و اینجانب نیز حتی‌الامکان به تمامی سؤالات عزیزان پاسخ خواهم گفت و راهنمایی‌های لازم را خواهم نمود.

LabJob.USA @gmail.com

Dr.AHMeyari@yahoo.com

برای دانلود فایل pdf بر روی لینک زیر کلیک کنید

برچسبها
 • بازار كار
 • دكتر اميرحسن معياري

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *