اهمیت حضور Streptococcus گروه ب در زنان باردار

اهميت حضور Streptococcus گروه ب در زنان باردار

اهمیت حضور Streptococcus گروه ب در زنان باردار

پیام بهزادی، الهام بهزادی

گروه میکروب­شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهرقدس

Streptococcus agalactiae یا Streptococcus گروه ب از عوامل مهم بیماری­زایی و مرگ و میر در نوزادان به­ شمار آمده که عموما به هنگام تولد توسط مادران خود، دچار عفونت می­شوند. پس از پی بردن پژوهشگران به این واقعیت مهم، در برخی از کشورها به مادرانی که از ناقلین کلنی­های Streptococcus گروه ب (GBS) بودند، پیش از زایمان خدمات پیشگیرانه­ ی دارویی ارائه گردید تا از بروز عفونت در نوزادان کاسته شود؛ که البته موفقیت آمیز نیز بود. این پروژه، نخستین بار توسط CDC و چند مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی در ایالات متحده­ ی آمریکا بکار گرفته شد و پس از موفقیت­های چشمگیری که حاصل شد، بسیاری از کشورهای اروپایی نیز، آن را بکار بستند.

طی مطالعه­ای در یکی از  کشورهای اروپایی با استفاده از سواب، ۲۵۷ نمونه از واژن زنان باردار (بین هفته­ های ۳۵ تا ۳۷ بارداری) در گروه سنی ۱۹ تا ۴۶ سال گرفته شد؛ زنان مورد مطالعه، هیچ نشانه­ ای از عفونت نداشتند. نمونه­ ها با استفاده از کیت­های تجاری مانند STREPTOCOCCAL GROUPING KIT مورد بررسی قرار گرفتند و همگی محتوی باکتری­های GBS بودند. سویه­ های GBS بر اساس پلی­ ساکاریدهای کپسولی خود به ۱۰ سروتیپ شامل Ia، Ib و II-IX تقسیم می­شوند. در حال حاضر، بیشترین گزارشات در جهان، مربوط به سروتیپ­های Ia، Ib و II-V می­باشد.

نتایج حاصل از بررسی مزبور نشان داد که از ۲۵۷ نمونه ­ی جدا شده، ۲۴۳ مورد آن (۹۵/۵%) قابل تیپ­بندی بوده ولی بقیه امکان تیپ­بندی برایشان نبود. بیشترین سویه ­ی جدا شده متعلق به سروتیپ III (84 نمونه برابر با ۳۳%) بوده و سروتیپ­های بعدی عبارت بودند از: V (60 نمونه برابر با ۲۳%)، Ia (51 نمونه برابر با ۲۰%)، II (29 نمونه برابر با ۱۱%)، Ib (12 نمونه برابر با ۵%) و IV (7 نمونه برابر با ۳%). مطالعه­ ی انجام شده
به­ همراه دیگر بررسی­هایی که در آن کشور اروپایی انجام گرفته نشان می­دهند که مهم­ترین عضو باکتریایی فلور طبیعی واژن زنان سالم باردار را سروتیپ III از باکتری­های GBS تشکیل می­دهد. جالب است که، نتایج بررسی­ها در آن کشور اروپایی بیانگر این حقیقت است که سروتیپ III از باکتری­های GBS سبب بروز عفونت مهاجم در نوزادان می­گردند. در همین راستا، مطالعات انجام شده نشان می­دهند که سروتیپ­های III و V موجب القای آپوپتوزیز در سلول­های اپیتلیال می­شوند که نتیجه­ ی آن تخریب بافتی، گسترش باکتری­های GBS و ایجاد بیماری مهاجم یا عفونت دستگاه­ها خواهد بود. باکتری­های GBS همگی نسبت به پنی­سیلین حساس بوده ولی نسبت به تتراساکلین کاملا مقاوم هستند. به­ نظر می­رسد که چنین مطالعاتی در هر یک از شهرهای ایران می­تواند بسیار مهم و با ارزش باشد.

برگرفته از:

  • Cristea VC, Duta M, Neacsu G. Screening for Group B Streptococcus: A Private Laboratory experience. Roum Arch Microbiol Immunol. 2011;70:65-68.

برای دانلود فایل  pdf  بر روی لینک زیر کلیک کنید

برچسبها
  • Streptococcus
  • الهام بهزادي
  • پيام بهزادي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *