پژوهش و خانواده در مقابل یکدیگر ایستاده‌اند!

پژوهش و خانواده در مقابل يكديگر ايستاده‌اند!

پژوهش و خانواده در مقابل یکدیگر ایستاده‌اند!

پیام بهزادی، الهام بهزادی

گروه میکروب‌ شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهرقدس

همان‌طور که همه‌ی ما می‌دانیم تدریس، مطالعه، پژوهش و تحقیقات از جمله فعالیت‌هایی هستند که نیاز به وقت، تمرکز و دقت زیادی دارند. از طرفی، توجه به خانواده و تربیت و پرورش فرزندان بسیار وقت‌گیر بوده و پدران و مادران می‌بایستی بیشتر وقت خود را صرف تربیت، آموزش و پرورش آنها نمایند. این امر یعنی تربیت، آموزش و پرورش کودکان در خانواده‌های معمولی مسئله‌ای کاملاً عادی بوده و پدران و مادران با آن مشکل خاصی ندارند. اما مسئله‌ی تربیت، آموزش و پرورش کودکان در خانواده‌هایی که پدران و مادران از گروه اساتید دانشگاه، پژوهشگران و محققین هستند امری بی‌نهایت دردسرساز و مشکل تلقی می‌گردد؛ زیرا این افراد همواره می‌بایستی بیشتر اوقات خود را در دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها صرف نموده و بقیه را نیز به مطالعه‌ی دانش روز بپردازند. از این‌رو، اساتید دانشگاه و پژوهشگران چاره‌ای ندارند جز این‌که شمار فرزندانشان اندک باشد. در این راستا، بررسی‌های مهمی صورت گرفته است. بر اساس جدیدترین پژوهش انجام گرفته، ۵۰% از بانوان و ۲۵% از مردان که از گروه اساتید دانشگاه، محققین و پژوهشگران بوده و در مراکز دانشگاهی و پژوهشی سطح بالا شاغل هستند اظهار کرده‌اند که شمار فرزندانشان کمتر از خواست واقعی آنها بوده و دلیل آن را به ویژگی‌های شغلی خود نسبت داده‌اند. توجه به یافته‌های جالبی که از این پژوهش حاصل شده نشان می‌دهد که اساتید و پژوهشگران جوان، اعم از مردان و بانوانی که دوست دارند فرزندان زیادی داشته باشند از همان ابتدا از نظام دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی خارج می‌شوند و به‌دنبال حرفه‌ی دیگری می‌روند. این یافته‌ها، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و از جمله دانشگاه‌های معتبر و رده بالای جهان را خیلی نگران کرده است؛ زیرا چنانچه برای جوانان خانواده و داشتن فرزندان بیشتر بر شغل و حرفه‌ی آنها ارجحیت پیدا کند، این مراکز بزرگ و مهم دانشگاهی و پژوهشی در آینده‌ای نه چندان دور با کمبود نیروهای خبره و ماهر روبرو خواهند شد و این زنگ خطری است که برای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های معتبر جهان به‌صدا در آمده است. در مطالعه‌ی انجام شده، ۳۴۵۵ عضو هیأت علمی، دانشجویان دکتری تخصصی و پُست دکتری در بیش از ۳۰ دانشگاه گوناگون در سراسر ایالات متحده‌ی آمریکا مورد پرسش قرار گرفتند. یافته‌ها نشان می‌دهند که۴۵٫۴  % از بانوان و ۲۴٫۵% از مردان مورد مطالعه که تعداد فرزندانشان کمتر از خواست واقعی آنها بوده، از این مسئله رنج برده و تأثیر منفی در زندگیشان گذاشته است. همچنین، ۱۷% از بانوان و مردان مورد مطالعه، از زندگی شخصی خود ناراضی هستند. از دیگر یافته‌های ارزشمند این بررسی آن است که مردان در مقایسه با بانوان، نسبت به تأثیر جنگ میان وضعیت شغلی و زندگی خانوادگی از آسیب پذیری بالاتری برخوردار هستند.

علاوه بر موارد یاد شده، یافته‌ها نشان می‌دهند که ۲۵% از اساتید و محققین جوان شرکت کننده در بررسی مزبور، مترصد آنند که برای حفظ زندگی خانوادگی خود، تغییر شغل دهند.

باتوجه به این مطالعه و دیگر پژوهش‌های صورت گرفته، مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه‌های معتبر، قدرتمند و پیشرفته‌ی فراملی در تلاشند تا تسهیلات زیادی را برای برقراری ارتباط هر چه بیشتر میان اعضای خانواده‌های پژوهشگران، محققین و اساتید دانشگاه ایجاد نمایند تا در آینده دچار کمبود متخصصین ماهر و خبره نشوند.

 

برگرفته از:

  • Kim BY. Research versus Family, Journal of BioTechniques, 2011-08-26.

      برای دانلود فایل pdf  بر روی لینک زیر کلیک کنید

 

برچسبها
  • الهام بهزادي
  • پژوهش
  • پيام بهزادي
  • خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *