پیشرفتی جالب توجه در دانش بافت­ شناسی

پيشرفتي جالب توجه در دانش بافت¬شناسي

پیشرفتی جالب توجه در دانش بافت­ شناسی

پیام بهزادی، الهام بهزادی

گروه میکروب­شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهرقدس

در دنیای امروز با پیشرفت و گسترش شبکه­ ی جهانی اینترنت، فاصله­ ها بسیار کوتاه شده، ارتباطات علمی و پژوهشی میان دانشمندان کشورهای گوناگون افزایش چشمگیری یافته و همین امر منجر به شکل­ گیری ایده­ ها و نظرات بسیار ویژه و متحول کننده می­گردد. در حال حاضر، دانشجویان، پژوهشگران و اساتید ایرانی مقیم ایران می­بایستی از امکانات رو به گسترش و استثنایی اینترنت جهت ارتقای سطح کیفی اطلاعات تئوری و عملی مربوط به زمینه­ی مطالعاتی و پژوهشی مورد علاقه­ ی خود تلاش نمایند تا همگام با دانش روز با دنیای مترقی امروزی پیش روند. یکی از بهترین روش­های استفاده از دنیای الکترونیک، مجلات روی خطی (Online) هستند که از طریق شرکت­ها و موسسات فرهنگی-تجاری پشتیبانی شده و به­ صورت رایگان، اطلاعات زیادی را در اختیار کاربران علاقمند خود قرار می­دهند. یکی از مهم­ترین و فراگیرترین مجلاتی که در زمینه­ ی نو آوری در روش­های پژوهشی در رابطه با پروژه­ های میکروب­شناسی، ژنتیک، زیست ­شناسی مولکولی و حتی بافت ­شناسی فعالیت می­نماید مجله­ ی روی خط BioTechniques می­باشد.

این مجله در یکی از شماره ­های جدید خود اقدام به چاپ موضوعی بسیار جالب با عنوان موش نامریی نموده که در قالب متنی کوتاه در اینجا مطرح می­گردد.

دانشمندی ژاپنی با نام Atsushi MIYAWAKI اقدام به یک نو آوری بسیار منحصر به ­فردی نموده که با کمک این شیوه ­ی جدید امکان مشاهده و بررسی بافت­ها در داخل بدن موجودات میسر می­گردد. وی با استفاده از محلول خاصی از اوره، توانسته است پراکنش نوری ناشی از بافت­ها را کاهش داده و در مقابل، شفاف سازی بافت مورد نظر را امکان پذیر نماید. شاید بسیاری از خوانندگان این مقاله شگفت زده شوند و از خود پرسش کنند که چرا محلولی از اوره؟ پاسخ کاملا مشخص است. در رشته­ های آزمایشگاهی، زمانی نو آوری و خلاقیت حاصل می­گردد که پژوهشگر به کاری که می­کند علاقه داشته باشد و در روند کاری خود جدی و دقیق باشد. این دانشمند ژاپنی استفاده از محلول اوره را از یکی از همکاران خود که در حال انجام یک پروژه ­ی تحقیقاتی بود الهام گرفت. البته، از هر محلول اوره­ای نمی­توان استفاده نمود؛ زیرا در بسیاری موارد، امکان از دست رفتن پروتئین­های درخشان موجود در بافت­ها وجود دارد. لازم به یادآوری است که بررسی و مطالع ه­ی بافت­ها با کمک روش­های درخشان سازی پروتئین­ها و مشاهده­ ی آنها بوسیله ­ی میکروسکوپ­های درخشان ویژه مقدور می­باشد. به­ هر روی، نام تجاری این محلول که حتی فرمول آن کاملا آشکار است Scale بوده و به ­راحتی در اختیار متقاضیان قرار داده می­شود. نکته­ ی مهمی که سبب مورد توجه قرار گرفتن این محلول شده است، ماده ارزان قیمت اوره است که با وجود قدرت تخریب کنندگی پروتئین­ها، پروتئین­های درخشان موجود در بافت­ها را تخریب نمی­کند. اما از مشکلات محلول Scale آن است که بافت مورد نظر را میبایستی برای مدت زیادی حتی چند ماه در آن قرار داد تا به ­تدریج شفاف گردد. بر اساس بررسی­های به­ عمل آمده، بهترین گزینه برای مطالعه ­ی بافت­هایی که با محلول Scale فرآوری شده ­اند استفاده از میکروسکوپ­هایی چون میکروسکوپ­های همکانون می­باشد. در حال حاضر، این موفقیت حاصل شده است که می­توان بافت­های شفاف­ سازی شده را تا عمق ۴ میلی­متر مورد بررسی و مطالعه قرار داد. شاید از این محلول بتوان در پژوهش­های مربوط به دانش میکروب­شناسی نیز بهره گرفت.

سرچشمه:

Wiecek A.S, The Invisible Mouse, http://www.biotechniques.com/news/ 12/20/2011

برای دانلود فایلpdf  بر روی لینک زیر کلیک کنید

برچسبها
  • الهام بهزادي
  • بافت­ شناسي
  • پيام بهزادي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *